skip to Main Content

Suomen Dobermannyhdistys on vuonna 1950 perustettu valtakunnallinen rotujärjestö. Sääntöjen mukaan yhdistyksen tarkoituksena on herättää harrastusta kenneltyöhön ja varsinkin dobermannrotuun, sekä edistää rodun jalostusta ja ohjata jäseniään oikein hoitamaan, kasvattamaan ja kouluttamaan koiriaan.

Oulunkylän maja - ja kenttä

Katuosoite: Jokiniementie 1, Helsinki
testilogo_volx

Suomen Dobermannyhdistys ry - vuodesta 1950

© Susanna Eksymä
Suomen Dobermannyhdistys ry | Finska Dobermannförening rf
© Maikku Mönkkönen

IDC IGP WM 2021

Nyt on taas aika ilmoittaa halukkuudesta edustaa Suomea IDC IGP kilpailussa vuonna 2021.

Koirakot jotka saaneet osallistumisoikeiden vuoden 202o peruuntuneihin kilpailuihin saavat suoraan osallistumisoikeuden vuodelle 2021.

Joukkuetta voi täydentää koirilla jotka täyttävät osallistumis vaatimukset vuonna 2020.

 

Ilmoita halukkuudestasi edustaa sähköpostitse 30.11.2020 mennessä osoitteeseen hallitus@sdy.fi. Pyydämme jo osallistumisoikeuden saaneita vahvistamaan myös paikkansa.

 

Vaatimukset ovat:

-Vähintään kaksi (2) eri IGP3 koetta kahdella eri tuomarilla ja yhteispisteiden oltava vähintään 250 ja C osa minimissään 85p. Kokeiden suoritusaika on (1) viikko edellisen IDC WM kilpailun jälkeen ja neljä (4) viikkoa ennen kuluvan vuoden joukkueen hakuajan umpeutumista. Kopio kilpailukirjasta liitettävä hakemuksen mukaan.

– Joukkueeseen pyrkivän tulee olla Suomen Dobermannyhdistyksen jäsen

– Joukkue (korkeintaan 6 koirakkoa) nimetään rotumestaruuksien jälkeen tai kun valinnoissa  huomioidut kilpailut on kuluvan kauden osalta käyty. (Pisteytyksessä huomioitavat kilpailut sekä  pisteytykset ohessa).

– Yhdistys maksaa joukkueen ilmoittautumismaksun. Yhdistyksen avustus joukkueen jäsenille riippuu  yhdistyksen taloudellisesta tilanteesta ja talousarviosta.

– Joukkue voi halutessaan ehdottaa joukkueen johtajaa ja maalimiestä yhdistyksen hallitukselle.

– Kaikille roduille avoimista kilpailuista otetaan sijoituksista huomioon vain dobermannit.

– Saadakseen taulukon mukaiset pisteet, koirakon tulee saavuttaa hyväksytty tulos.

– Tasapisteissä ratkaisee rotumestaruuskilpailun sijoitus, sen jälkeen C-osan pisteytys.

Dobermannien rotumestaruuskilpailut (IGP3)  

o 1. sija 15 pistettä

o 2. sija 12 pistettä

o 3. sija 10 pistettä

o 4. sija 8 pistettä

o 5. sija 6 pistettä

o Tulos 1 pistettä

SPKL SM, FCI:n IGP MM-karsintakokeet (sijoituksiin otetaan huomioon vain dobermannit) 

o 1. sija 10 pistettä

o 2. sija 8 pistettä

o 3. sija 6 pistettä

o 4. sija 4 pistettä

o 5. sija 2 pistettä

o Tulos 1 pistettä

IGP MM-kilpailut (IDC, FCI) (sijoituksiin otetaan huomioon vain dobermannit) 

o Sijat 1.-3. oikeuttavat suoraan valintaan seuraavan vuoden joukkueeseen.

o 4. – 10. sijat: 20 pistettä

o 11. – 15. sijat: 10 pistettä

o Tulos 1 pistettä

Suomen Dobermannyhdistyksen hallitus tai hallituksen valtuuttama henkilö tiedustelee valinnoissa  huomioitujen kilpailujen jälkeen tuloksen tehneiden koirakkojen ohjaajilta halukkuutta osallistua  seuraavan vuoden IDC IPO MM-joukkueeseen. Mikäli joukkuetta (korkeintaan 6 koirakkoa) ei saada  täyteen, avaa hallitus haun joukkueen täydennykselle. Joukkueen täydennyksessä huomioidaan  viimeisen vuoden aikana IPO3 tuloksen tehneet koirakot, kuitenkin niin, että etusijalla ovat  rotumestaruuskilpailuihin osallistuneet koirakot. Hallitus valitsee täydennettävät koirakot omaa  harkintavaltaansa käyttäen painottaen koirakon suoritusvarmuutta ja aikaisempaa osallistumista.

Back To Top
Search