skip to Main Content

Suomen Dobermannyhdistys on vuonna 1950 perustettu valtakunnallinen rotujärjestö. Sääntöjen mukaan yhdistyksen tarkoituksena on herättää harrastusta kenneltyöhön ja varsinkin dobermannrotuun, sekä edistää rodun jalostusta ja ohjata jäseniään oikein hoitamaan, kasvattamaan ja kouluttamaan koiriaan.

Oulunkylän maja - ja kenttä

Katuosoite: Jokiniementie 1, Helsinki
testilogo_volx

Suomen Dobermannyhdistys ry - vuodesta 1950

© Susanna Eksymä
Suomen Dobermannyhdistys ry | Finlands Dobermannförening rf
Yhdessa4fb Tunnuskuvalla

SDY ry:n eettiset ohjeet julkaistu

Eettiset ohjeet julkaistiin 10.4.2021 kevätkokouksessa

SDY ry:n eettiset ohjeet julkaistiin 10.4.2021 pidetyssä yhdistyksen kevätkokouksessa. SDY ry:n jäsenten, toimikuntien ja alaosastojen tulee kaikessa toiminnassaan noudattaa lainsäädäntöä, Suomen Kennelliiton, Palveluskoiraliiton sekä yhdistyksen sääntöjä ja eettisiä ohjeita.

Tutustu ohjeisiin: SDY_ry_eettiset_ohjeet_2021 [PDF]
Ohjeessa tarkennetaan lainmukaisia ja asiallisia koirankäsittely- sekä toimintatapoja. Jokaisen tulee huolehtia omalta osin ohjeiden sisäistämisestä ja noudattamisesta. Aina saa kysyä ja pyytää apua, jos jotain ei osaa tai jokin on epäselvää. Tässäkin pääsemme askeleen eteenpäin #yhdessa.

http://www.sdy.fi/yhdessa/

Back To Top
Search