SUOMALAISET VALIOT KAUTTA AIKOJEN 

 

L-M
Valionarvo Nimi Synt. vuosi Isä Emä Omistaja
FIN MVA Lady's Trick Derek 1991 Clinics Nike Dufas Jasmin Bäckström Mika
SF MVA Landrys des Vasco 1984 Landrys des Saroumane Franckenhorst v Vilja Lund G&E
LT MVA Legrand Land Alisha Amor 2007 iz Doma Domeni Pimms Number One Elsan Haus Dana Dariana Piirainen Tarja
SF KVA Lepin Anna Bella 1956 Oster v Blitz Unser Heim v Donni Neuvonen Pekka
FIN KVA Little League's Dark Fighter 2001 Irinland Duc Dufer Irinland Vilja Vienna Peltomaa Jukka
LUX MVA Little League's Taipan Devil 2002 Slavnoi Stai iz Tamerlan Tahi Reme Nutella MacKenthun N.&Riot B.
SF MVA Lux 1952 Fleuries Much Dolly Carlson Sture
SF KVA Malavir Bettina 1959 Ostertor v Blitz Pellavakasken Viri Aitta-Aho Anna-Liisa
FIN MVA Mamres Big Spender 1993 Funnybottom's Eros Lady's Trick Bambiina Fyrqvist Stig
FIN&NO MVA Mamres Queena Davis 2004 Walldobes Royan Rieger Lady's trick Unikum Rannikko Noora
SF MVA Mandels Black Lester 1967 Fayette Corner of Cliff Haus Jünemann v Ute Rajamäki Irma
SF MVA Mandels Haifa 1962 Carr Costa Ketonen Marjatta
KANS MVA Mandels  Lowa 1967 Fayette Corner of Cliff Haus Jünemann v Ute Ketonen Marjatta
SF KVA Mandels Mikis 1968 Mandels Hardy Haus Jünemann v Ute Kuusela Tauno
KANS&FIN&EST&S MVA Marland Cen Baron 1998 Neerlands Stam v Graaf Quinton Marland Cenna Quintessa Rytkönen Carita
FIN KVA Marvinette's Antheus Apache 1998 Sabbatsveld vt Randy Dufas Jeanette Laurila Harri
FIN MVA Marvinette's Evista Edera 2002 Smart Wood Hills Makar Marvinette's Anka Acarine Laitinen S. ja Niemi M.
SF KVA Mechanix's Foxy 1988 Klingenstadt vd Cäsar Castle's Ami Juhanko Pirjo
SF MVA Mia 1969 Artimo Rita Mäkelä Kari
SF KVA Micella Falconex 1981 Swedob's Dizzy Djinn Micella Inez Lindeman Heidi
SF K&MVA Micella Ingo 1975 Birkenrinde vd Barry Finn Heide v Gicell Lindeman Lasse
SF KVA Micella Irwin 1975 Birkenrinde vd Barry Finn Heide v Gicell Rantala Matti
FIN KVA Minex Ouzo 1992 Domstadt vd Delos Papin Nanette Kauppinen J&T
SF MVA Mirekals Irish Idea 1992 Norden Stamm v Storm Grönnigerland vt Princess Prisca Pakarinen Irma
FIN MVA Mirekals Mountain Minion 1990 Dufas Gabriel Grönnigerland vt Princess Prisca Kiira Sari
FIN KVA Mirekals Randy Rebel 1993 Smeulveen vt North Mirekals Moonlight Myster Hyrskylahti Tero
FIN KVA Mirekals Reale Regina 1993 Smeulveen vt North Mirekals Moonlight Myster Salovaara Raija
SF KVA Mustan Voittajan Adjutant 1969 Gunthersforst Greif Jäälinpihan Arinella Mälkiä Rauno
SF KVA Mustan Voittajan Chinchilla 1973 Fortis Facsimile Jäälinpihan Arinella Mälkiä Rauno
FIN KVA Mustan Voittajan Gemme 1977 Aki Jokilaakson Mira Pörsti Hannele

 

 

N-O

Valionarvo Nimi Synt. vuosi Isä Emä Omistaja
SF M&KVA Nackaskogens Attache 1961 Alstertal v Asso Bonett Aitta-Aho Keijo
KANS MVA Neerlands Stam v Igor 1968 Fürstenfeld v Rado Neerlands Stam v Anusjka Groth Günther
SF K&MVA  Neerlands Stam v Valbo 1988 Neerlands Stam v Quinto Jonkerland vh Aldith Kaipio Soile
SF MVA Norberga av Zero 1945 Fäbodalen av Red King Moutebanks Zig Zag Liljeroos Axel
SF MVA Norden av Hispa 1921 Stocker v Robin Guld av Tango Enroth Bruno
FIN MVA Norden Stamm v Belmond 1991 Rappenau vd Eick Norden Stamm v Kalina Elo&Järvinen
FIN KVA Novalis Bahiyya 1992 Rappenau vd Eick Norden Stamm v Mia  Pälli Jari
FIN MVA Odins Elita 1999 Hainide Dorn Donovan Vajta Akkanen Marko
FIN MVA Optimistic Pamela 1990 Giovanni's Dainty Derrick Schieland Dobermanns v Gravin Nouk Pirkola&Maranik
SF KVA Orfeus 1971 Otsonkallion Ali Jan Gunthersforst Oktavia Kantoluoto Aarno
SF M&KVA Otsonkallion Ali-Jan 1964 Gunthersforst Atlas Cleopatra Kantoluoto Aarno
FIN& RU MVA O'Zone Baku 2002 Matario di Como Jivono Räuberhöhle vd Medusa Pasanen Hanna

 

 

P

Valionarvo Nimi Synt. vuosi Isä Emä Omistaja
FIN MVA Palladium Ganzia 2000 Slavnoi Stai iz Tamerlan Palladium Bahama Simos-Grönholm Tarja
FIN MVA Papanas Phantom 1994 A'dreams Madcap Milton A'dreams Pandora Snellman Jouni
SF KVA Papin Amatzon 1987 Klingenstadt vd Cäsar Papin Orinda Niinistö-Olli Hannele
SF K&MVA  Papin Anitza 1987 Klingenstadt vd Cäsar Papin Orinda Kaasinen C&J
SF M&KVA& S MVA Papin Ditte 1981 Swedob's Dizzy Djinn Birkenrinde vd Fanja Palmberg Mirja-Liisa
SF MVA Papin Mango 1986 Flandrischen Löwen v Aristo Papin Ditte Palmberg Mirja-Liisa
SF KVA Papin Nanette 1989 Doberhill Black Heros Papin Exotica Kauppinen Terhi
SF MVA Papin Renko 1986 Klingenstadt vd Cäsar Papin Orinda Saranpää Heikki
SF KVA Paronittaren Adamantine 1986 Landrys des Vasco Dufas Jenny Jalonen Kirsi
FIN MVA Paronittaren Jupina 1995 Mooi Oavelt v Normann Paronittaren Hilipati Hippan Nurmela Veijo
SF M&KVA Peer Otzberg Rolf Milo 1988 Neerlands Stam v Orion Cäsarborgs Bisarc Valtonen Tiina
SF MVA Pelikan v Harmiss 1918 Forsby v Harras Cherie Scott av Miss Maud Pietinen Viljo
SF MVA Pelikan v Harras II 1920 Forsby v Harras Cherie Scott av Miss Maud Hackman Wilhelm
SF MVA Pelikan v Reif 1918 Forsby v Harras Cherie Scott av Miss Maud Pietinen Viljo
SF KVA Pellavakasken Pete 1953 Turtin Taru Kantoniemen Etti Lahtinen Arja
KANS MVA Pellavakasken Vava 1956 Germania Nord Pellavakasken Epe Sundholm Stig
SF MVA Pepilän Arabella 1969 Gunthersforst Heinz Poutinpihan Piki Hänninen Ahti
SF KVA Pikimekon Eros 1975 Birkenrinde vd Barry Pikimekon Bianca Väisänen Liisa
SF M&KVA Pikimekon Petri 1963 Gunthersforst Atlas Tessis Etti Alen Iris
FIN MVA Pikimekon Tulikukka 1994 Stevinhage v Garcon Pikimekon Nasta Nora Koistinen Minna
SF&S MVA Poutinpihan Piki 1965 Nackaskogens Attache Kuosman Erla Mira Väntti Taimi