ZTP-TULOKSET

 

 

Ulkomuotoa arvostellaan seuraavasti: Luonteen osalta mitataan seuraavia ominaisuuksia:
  • Verinomainen,
  • SGerittäin hyvä
  • Ghyvä

 

 

 

 

 

 

  • - itsevarmuus
  • - pelottomuus
  • - temperamentti
  • - ohjattavuus
  • - koulutettavuus
  • - viettialueet
  • - ärsytyskynnys
  • - puruote
  • - laukauspelottomuus

 

 

Arvosanat:

  • 1A  -  Koira osoittaa oikeanlaista käyttäytymistä arvosteltavien ominaisuuksien osalta, ja antaa varman ja avoimen kuvan itsestään.
  • 1B   -  Koira osoittaa heikkouksia joillakin arvosteltavista osa-alueista. Luonne kuitenkin kokonaisuudessaan vielä asetettujen rajojen sisällä.
  • Zurückgestellt  (hylätty 3 kk siirtymällä) -  Koira ei saa varsinaista arvosanaa, ja se määrätään suorittamaan ZTP-testi uudestaan, mikäli on riittävästi epäilystä siitä, että koiran luonne ei vastaa jalostuskelpoisuusmääräyksiä. Uusintaan saa mennä ainoastaan kerran, aikaisintaan 3 kk kuluttua.Mikäli koira ei tällöinkään läpäise testiä, se todetaan jalostukseen soveltumattomaksi.
  • Zuchtuntauglich -  Koira todetaan jalostukseen soveltumattomaksi mikäli se osoittaa aggressiivista, arkaa, hermostunutta tai salakavalaa (esim. pelkopureminen) käyttäytymistä, tai se ei täytä ulkomuotoarvostelussa vaadittuja vähimmäisvaatimuksia.
 

  KOIRA

  ISÄ 

  EMÄ

  TULOS

  VUOSI

A'dreams Coconut

Weyermühle vd Pacco A'dreams Xandorah SG 1B
2000
A'dreams Cherry Weyermühle vd Pacco A'dreams Xandorah SG 1B
2002
A’dreams Elfrida A’dreams Xadar Phantom Opera’s Isenguard V 1B
2002
A'dreams Jolly Joannah  Kunnemaborgh vd Jordan A'dreams Sharon V 1A
1994
A'dreams Mad Max  Royal Bell Lobo A'dreams Samandah V 1A
1995
A'dreams Medina Mercia  Royal Bell Lobo A'dreams Samandah SG 1A
1996
A'dreams Medina Mercia Royal Bell Lobo A'dreams Samandah 3 kk siirto
1994
A'dreams My Marilyn Royal Bell Lobo A'dreams Samandah V 1A
1994
A'dreams Neli-Nadine  Cocin Bele A'dreams  Wind Whistle V 1B
1995
A'dreams Picasso Dufas Gabriel A'dreams Sweetsensation V 1A
1994
A'dreams Querida  Norden Stamm v Rembrandt A'dreams  Jolly Joannah V 1B
1998
A'dreams Tia Tahoe Kunnemaborgh vd Igor A'dreams Sweetsensation 3 kk siirto
1995
A’dreams Warro Doberwache vd Bronco A’dreams Querida SG 1A
2002
A'dreams Whisky Jay Diaspora v Gog Goliath A'dreams Samandah SG 1A
1992
A'dreams Xandorah  Clinics Woodoo A'dreams  Duchess Deborah 3 kk siirto
1998
A'dreams Ypsilon A'dreams Mad Max  A'dreams Sweetsensation V 1B
1998
A'dreams Zanthos Royal Bell Lobo A'dreams Jolly Joannah SG 1B
2000
Alpha Nordic v Stradivaria Symphony Gebrannten Walde v Napoleon Alpha Nordic v Hertogin Nikita SG 1B
2002
Alpha Nordic v Zeke Zandros Hainide Keit Karlos Alpha Nordic v Stradivaria Symphony SG 1 B
2004
Anke Weyermühle vd Pacco Doberwache's Anke G 1B
2002
Arbor Vitae Ares Royal Bell Lobo Castle's Gaia 3 kk siirto
1998
Arbor Vitae Ares Royal Bell Lobo Castle's Gaia SG 1B
2000
Baron Wolf Ewitha A'dreams Ferrari A'dreams Jet-Set Joan 3 kk siirto
2000
Betelges Ramon Nasi del Fedor      Betelges Virginia   V 1A   

2009

Betelges Voyager Citone del Gino Gomez Sawages Vanja 3 kk siirto
2003
Betelges Voyager Citone del Gino Gomez Sawages Vanja V 1B
2006
Bioclic Hamlet Bioclic Caesar Mirhakor'in Beatrix SG 1B
2000
Black Ballerina Blossom  Doma Domeni iz Pimms Number One   Deux Peupliers vl Abbey   SG 1B  

2008

Black Treasure Opera Noris vd Condor Black Treasure Access SG 1B
2007
Briska’s Queenie Weyermühle vd Pacco Doberwache vd Biene SG 1A
2002

Briska's Spike            

Doberwache vd Bronco Briska's Milla SG 1A

2008

Briska’s Sumo Doberwache vd Bronco Briska's Milla SG 1A
2004
Briska’s Winnie Strundertal v Erik Doberwache vd Biene G 1B
2004
Brisco Dobermann Borgh vd Okko Castor Greatman's  Black Alice SG 1A
1998
Burgstätte vd Dori  Kusthoeve vd Tall  Burgstätte vd Casari  SG 1A

2007

Burgstätte vd Enjoy Doberwache vd Chico Burgstätte vd Carla  SG 1A

 2007

Burgstätte vd Ernst Doberwache vd Chico  Burgstätte vd Carla SG 1A 

2007

Burgstätte vd Gabor Doberwache vd Chico Burgstätte vd Carla SG 1A 2009
Brückendorfer Riesa Mooreiche vd Gian Haus Mann v Brea 3 kk siirto 2010
Brückendorfer Vicox  Mooreiche vd Cox    Eschenbruch v Ohra SG 1B

2007

Bäbie's Garden Brassica Tiara Neerlands Stam v Elton Bäbie's Garden Rosa Sahara 3 kk siirto
2005
Campovalano di Master Campovalano di Dakkar  Campovalano di Flu 3 kk siirto
1992
Cherryfellow's Al Capone Doberwache vd Bronco A'dreams Cherry SG 1A
2004
Citone del Bronzo Bruno Campovalano di Gamon Citone del Zuliazema 3 kk siirto
1998
Clinics Yasmin  Royal Bell Lobo Diaspora v Yoav Yaela V 1A
1996
Clinics Ypo Royal Bell Lobo Diaspora v Yoav Yaela SG 1A
1996
Come As You Are In Charge Hof ter Helle vt Uligan Lechfeld v Eischa SG 1A
2006
Come As You are Napolo Nobile Citone del Gino Gomez Come As You Are Freia V 1B
2006
Come As You Are Savannah Stefusto di Matt Come As You Are Feba V 1B

2008

Conte Drago del Potter  Klingbach v Ygor Westfalenland v Levka SG 1A

2007

Conte Drago del Sarienne Dinico 

Conte Drago del Mondial Lungara della Enigma   V 1A  

 2008

Conte Drago del Unico Dinico Klingbach v Ygor Dinico Brinna Brielle V 1A 2010
Darya’s Dall Defender Jotunheim’s Hugin   A’dreams Elfrida SG 1A      

2007

Denwest X Mas Dream A'dreams Magnum Tahi Reme Yogobella V 1A 2009
D'manns  Bila Kriegerhof Weyermühle vd Ilo Taniere D'Or de la Inez Glinqui V 1A
1998
Diamandin Miranda Master Djarmati of Master Max  Marland Cenna Fortuna SG 1B

2008

Diamandin Paola Pelagia Conte Drago del Potter  Marland Cenna Fortuna SG 1A

2008

Diamandin Santana Betelges Sivaldo Come As You Are Frennie SG 1A 2009
Dimur  Schloss Grossau v Kastel Mag Rizi SG 1A
1996
Dinico Aaron Conte Drago del Potter Dinico Vonna Valentina V 1A 2009
Dinico Arctic Arienne Conte Drago del Potter Dinico Vonna Valentina V 1A 2010
Dinico Assanto Conte Drago del Potter Dinico Vonna Valentina SG 1A 2009
Dinico Brisha Brianne Ginga House Brin  Conte Drago del Madonna    V 1A

2008

Dinico Prada Pilar Conte Drago del Potter A'vau L'eau Celebree V 1A 2009
Dinico Vonna Valentina Betelges Volvo Conte Drago del Madonna V 1A
2006
Divinos Madonna Norden Stamm v Storm  Pagadogs Cadenza SG 1A
1996
Dobboks Don Juan  Kunnemaborgh vd Igor Garpin Geraldine SG 1B
1998

Dobechester Briolana                   

Alpha Nordic v Vincent Vogue Yacheero’s Evviva Evita   V 1B

2009

Dobelcos A'Diane Jotunheim's Visete Helicon Diane Au Bois SG 1B
2005
Dobelcos Basco Biceron Doberwache vd Bronco Helicon Diane Au Bois 3 kk siirto
2004
Dobelcos Basco Biceron Doberwache vd Bronco Helicon Diane Au Bois SG 1A
2005
Dobelcos Bizarta Bean Doberwache vd Bronco Helicon Diane Au Bois 3 kk siirto
2005
Dobermann Borgh vd Gawin Castor Mooreiche vd Castor Dobermann Borgh vd Velda Nicky 3 kk siirto
1992
Doberpride's Black Vodka Altobello di Kant Doberpride's Brown Irkih SG 1A 2009
Doberwache's Amazon Papin Amatzon  Weyermühle vd Kleo SG 1A
1995
Dragonerreich v Eick Lechfeld v Baron Merkureck v Gini SG 1B
2003
Däsy's Fiasko Acca Free Half by Hugo Däsy's Hulttina V 1A

2008

Elas Stamm Exciter A’dreams Bodyguard Clinics Yasmin SG 1B
2002
Eria Pro Lirica Luna Räuberhöhle vd Matador Eria Pro Artemida Gilea 3 kk siirto
2006
Eroosion Dolly Dolina Mooreiche vd Gian Nightwish Mystic Alyssa SG 1A 2010
Eschenbruch v Ohra Burgstätte vd Asco Eschenbruch v Cuba SG 1B
2005
Fjordneck Brio Bolero Taniere D'or de la Ire Eurcon Fjordneck Rona Roxana V 1A
2004
Fuhrenkamp v Blitz Mahuba v Jockel Vogelbusch v Eika SG 1A
1994
Ginga House Geronimo Citone del Gino Gomez Sawages Ginga 3 kk siirto
2003
Grim Keepers Aldo Dobfanciers Qvinz Briska's Queenie SG 1B
2003
Haini Della Darletta  Laring's Brown Morris Haini Sterna Waldhoff SG 1B
1993
Haini Jara Jannike Klingenstadt vd Cäsar Haini Sterna Waldhoff 3 kk siirto
1992
Hainide Nemrod Chuck Alpha Nordic v Baron Ebo Hainide Agda Anela SG 1A
2000
Hainide Rolls Royce Casa di Oz Escobar Roveline v Pascale V 1A
2002
Haus Riback Adolf Doberwache vd Bronco Fjordneck Brio Bolero SG 1A
2006
Haus Riback Arok  Doberwache vd Bronco Fjordneck Brio Bolero hylätty

2007

Irinland Jino Jenial Citone del Gadis Geromy Irinland Belinda Bless 3 kk siirto
2003
Jarlein Ares  Taikaviitan Alibaba Campanella 3 kk siirto
1993
Kriegerhof du Cognac Cosi'con Marron  Taniere D'Or de la Inez Glinqui SG 1B
1998
Kriegerhof Inez D’Amour  Jean Dark Fidji Fuirinus Kriegerhof Duchess Noir  SG 1A

2007

Kriegerhof Khloe Kalina Smart Wood Hills Elisir Stroll's Zoe Zarina V 1A

2008

Kriegerhof Princess Paris Kriegerhof Konrad Krieger  Alpha Nordic v Werona Kriegerhof V 1A

2007

Kriegerhof Rhianna

Smart Wood Hills Elisir  Kriegerhof Incognita  SG 1B

 2009

Kriegerhof Wagner Burgstätte vd Ernst Kriegerhof Inez D'Amour SG 1B 2009
Kriegerhof Winez Burgstätte vd Ernst Kriegerhof Inez D'Amour SG 1A 2009
Kriegerhof Wolverine Burgstätte vd Ernst Kriegerhof Inez D'Amour SG 1A 2009
Kunnemaborgh vd Jordan Stevinhage v Semper Sciff Kusthoeve vd Kijrra V 1A
1992
Kuohun Kosken Korva Odins Elita Kuohun Herkkupeppu SG 1A
2005
Lady's Trick Blackie  Bampos Schwarz Klan Barbi SG 1B
1995
Lady's Trick Derek  Clinics Nike Dufas Jasmin 3 kk siirto
1995
Little League’s Hot Looking   Little League’s Taipan Devil Come As You Are Haninna  V 1A

2007

Little League's T'Olympiastaete Slavnoi Stai iz Tamerlan Tahi Reme Nutella V1B
2004
Lynx Arliin  Alfaromeo Gevil Chenny SG 1B
1993
Mamres Qantony Hopkins Walldobes Royal Rieger Lady's Trick Unikum SG 1B 2009
Mamres Qeena Davis Walldobes Royal Rieger Lady's Trick Unikum SG 1B

2008

Mamres Undomiel Weser Ems v Nitsche Mamres Ofrenda V 1B 2009

Mamres Unnaruu                                                      

Weser Ems v Nitsche Mamres Ofrenda SG 1A 

2008

Mamres Uruk Hai  Weser Ems v Nitsche Mamres Ofrenda SG 1A  

2008

Marvinette's Herrlich Harley Jotunheim's Hugin Marvinette's Evista Edera SG 1A 2009
Mavro Lagos Mont McKinley  Cäsarborgs  Just a Gigolo Kauruna Aiki Annah V 1B
1998
Mezzrow's Gillian Mezzrow's Theo Mezzrow's Reggae V 1B
2003
Mirekals Intensiv Iron  Norden Stamm v Storm  Grönnigerland vt Princess Prisca 3 kk siirto
1995
Mirekals Next Negotiator Heckendorf v Obelix Diablo Mirekals Fatal Fantacy V 1B
2005
Mooreiche vd Gian  Mooreiche vd Yoker Scheltheide vd Blista SG 1B
2005
Mooreiche vd Laro Kollau vd Ikarus Mooreiche vd Cora SG 1B
1993
Nemesis Adamant v Norden Stamm  Rappenau vd Eick Norden Stamm v Nicole V 1A
1995
Nemesis Alida v Norden Stamm  Rappenau vd Eick Norden Stamm v Nicole V 1A
1994
Nightwish Mystic Anubis Erjolihof vd Rowan Lechfeld v Eischa V 1A

2008

Norden Stamm v Belmond  Rappenau vd Eick Norden Stamm v Kalina 3 kk siirto
1993
Norden Stamm v Belmond  Rappenau vd Eick Norden Stamm v Kalina SG 1B
1996
Norden Stamm v Storm Norden Stamm v Prinz  Norden Stamm v Nicole 3 kk siirto
1994
Onaoma De La Diva Steinhage Grad Dee Jay Hainide Ona Orcana V 1B
2006
Pure Nobility of Amalgama  Neerlands Stam v Graaf Xuvier  Gravin Kim v Schieland' Dobermanns 3 kk siirto
1993
Pure Nobility of Amalgama  Neerlands Stam v Graaf Xuvier  Gravin Kim v Schieland' Dobermanns hylätty
1996
Red Label’s Fervent Flame Doberwache vd Bronco Red Label’s Comeback Carmen 3 kk siirto
2002
Red Label’s Forceful Feliks Doberwache vd Bronco Red Label’s Comeback Carmen SG 1A
2003
Red Label's Homemade Hjosca Doberwache vd Bronco Red Label's Comeback Carmen SG 1A
2004
Ronholf Socrates  Royal Bell Lobo Lynx Arliin SG 1A
1996
Royal Bell Lobo Franckenhorst v Graf Guido Royal Bell Esmir V 1A
1993
Santa Julf Karelia Tahi Reme Gerett Santa Julf Dea De Vita V 1A 2010
Sant Kreal Chudo Viva La Rosa Zoosfery iz Nestor   Sergius Aleksandrija R. Sant Kreal  G 1B   

2009

Sant Kreal Sweet Symphony Hanseaten v Bombastic Sant Kreal Novella 3 kk siirto
2005
Schieland Dobermanns v Gravin Nouk Dobry v le Alpha  Adel Stolz v Calista V 1A
1992
Schlingestamm Adamantson  Nemesis Adamant v Norden Stamm Hasselhof v Alexia V 1A
1994
Livonijas Baron Ikos Immortal  Vinko de Adel Adriana  SG 1B

2009

Smart Wood Hills Elisir Citone del Alfa Adelante Zoosfery iz Raviol V 1B
2002

Soley Austerliz Awar                                

Beuchower Hof v Cliff Helfstyna z Richie Renna  SG 1A

2009

Some Kind of Memory of Armin Dobfancier's Qvinz Fjordneck Brinka Barinka 3 kk siirto
2006
Tahi-Reme Kobie Stang Zu de Mauvieres Mufasa Tahi Reme Nursa SG 1A
2002
Taikaviitan Oiva-Olavi Heckendorf v Obelix Diablo Heckendorf v Perle Noire V 1A
2004
Taikaviitan Pikku Pippuri Smart Wood Hills Elisir Heckendorf v Perle Noire SG 1B
2006
Taikaviitan Pilan Päiten Smart Wood Hills Elisir Heckendorf v Perle Noire 3 kk siirto
2006
Tasangontassun Arnold  Dufas Gabriel Schönhill Andora 3 kk siirto
1995
Westmark vd Ecco Kloster Kamp vd Nicolai  Eland vd Holly SG 1B
1994
Westmark vd Ecco Kloster Kamp vd Nicolai  Eland vd Holly 3 kk siirto
1992
Weyermühle vd Kleo  Weyermühle vd Amor Weyermühle vd Gina SG 1A
1992
Weyermühle vd Pacco Manensheide v Hertog Conan Weyermühle vd Gina SG 1A
1996
Viva'La Rosa Alcatratz Gabi Vigo Hercules      Sant Kreal Pesnya  SG 1A  

2009

Worringer Bruch v Kastor Weyermühle vd Gero Worringer Bruch v Diva SG 1A
1993
Yacheero’s Dero Descaro   Wantij vh Jivago  Hainide Kea Kleopatra  V 1B

2007

Yacheero's Evviva Evita Rio Bianco del Nitro Hainide Kea Kleopatra SG 1A

2008