skip to Main Content

Suomen Dobermannyhdistys on vuonna 1950 perustettu valtakunnallinen rotujärjestö. Sääntöjen mukaan yhdistyksen tarkoituksena on herättää harrastusta kenneltyöhön ja varsinkin dobermannrotuun, sekä edistää rodun jalostusta ja ohjata jäseniään oikein hoitamaan, kasvattamaan ja kouluttamaan koiriaan.

Oulunkylän maja - ja kenttä

Katuosoite: Jokiniementie 1, Helsinki
testilogo_volx

Suomen Dobermannyhdistys ry - vuodesta 1950

© Susanna Eksymä
Suomen Dobermannyhdistys ry | Finska Dobermannförening rf

Dobermannien mestaruuskokeissa jaettavat kiertopalkinnot

2015 Carita ja Leo Heinonen & du Evinetin Escobar
2014 Carita ja Leo Heinonen & du Evinetin Escobar
2013 Carita ja Leo Heinonen & du Evinetin Escobar
2012 Niina Siipo & dn Taikaviitan Raisu-Raisa
2011 ei jaettu
2010 Tarja Tolonen & dn Kriegerhof Wiiwi
2009 Mira Kastu & dn Denwest X-mas Dream
2008 Jukka Peltomaa & du Little League’s Dark Fighter
2007 Jukka Peltomaa & du Little League’s Dark Fighter
2006 Soile Kaipio & dn Perle Noire vom Heckendorf
2005 Juha Räty & du Aixin
2004 Jukka Peltomaa & du Little League’s Dark Fighter
2003 ei jaettu
2002 Riitta Karjalainen & dn Kriegerhof Duchesse Noir
2001 Kirsi Joutsenvuori & dn Red Label’s Eager Electra
2000 Pekka Rantanen & dn Falkenest Gabriela
1999 Pekka Rantanen & dn Falkenest Gabriela
1998
1997
1996 Anna Mannila & du Dalikan Bethoven
1995 Riitta Karjalainen & du Gawin Gastor v. d. Dobermann-Borgh
1994 Riitta Karjalainen & du Gawin Gastor v. d. Dobermann-Borgh
1993 Hannele Niinistö-Olli & du Papin Amatzon
1992 Raimo Karppinen & Cocin Bele
1991 Maikku Mönkkönen & Allemande
1990 Jukka Rautio & Cäsarborgs Dacapo
1989 Riitta Karjalainen & Fenmark Falco

2015 ei jaettu
2014 ei jaettu
2013 ei jaettu
2012 ei jaettu
2011 Päivi Rytivaara/Harri Hatunen & dn Deep Delight Catchy Cathy
2010 ei jaettu
2009 ei jaettu
2008 ei jaettu
2007 ei jaettu
2006 ei jaettu
2005 ei jaettu
2004 ei jaettu
2003 ei jaettu
2002 Jarmo Korpijärvi & du Impulsivo iz Zoosfery
2000 Heli-Maija Heikkinen/Timo Kesälahti & du Dufas Hugo
1999 Tarja Tolonen & du A’dreams Qasper
1993 Carita & Juhani Kaasinen

2015 Saana Lehtonen
2014 Kirsi Aalto & dn Eroosion Dolly Dolina
2013 Kirsi Aalto & dn Eroosion Dolly Dolina
2012 Kirsi Aalto & dn Eroosion Dolly Dolina
2011 Katja Suvanto & dn Denwest Czarina
2010 Kimmo Kivi & du A’dreams Odin
2009 ei jaettu
2008 Juha Kauppinen & du Red Label’s Iceman Icaros
2007 ei jaettu
2006 Minna Aarnio & du Tahi-Reme Kobie
2005 Sirkku Niemi & du Hainide Rolls-Royce
2004 Minna Aarnio & du Tahi-Reme Kobie
2003 Minna Aarnio & du Tahi-Reme Kobie
2002 Jarno Rantanen & dn A’dreams Rosalie
2001 Liisa Mikkelä & du Clinics Shogun
2000 Liisa Mikkelä & du Clinics Shogun
1999 Asko Myllylä & du Kriegerhof Duc Marron
1998 Mervi Laakso & dn Red Label’s Comeback Carmen
1997 Tero Hyrskylahti & du Mirekals Randy Rebel
1996 Tero Hyrskylahti & du Mirekals Randy Rebel
1995 Liisa Tammilehto & du Gefer Grand
1994 Liisa Tammilehto & du Gefer Grand
1993 Liisa Tammilehto & du Gefer Grand
1992 Liisa Tammilehto & Taikaviitan Carina
1991 Hannele Niinistö & du Papin Amazon
1990 Jorma Pörsti & Cäsarborgs Arrow
1989 Jorma Pörsti & Cäsarborgs Arrow
1988 Jorma Pörsti & Cäsarborgs Arrow
1987
1986 Veli Lemettinen & Alias Caprice

2015 Jarno Rantanen & Qardian Bright of the Beast
2014 Niina Kyyrö & Mayfirst Thats Marshmallow
2013 ei jaettu
2012
2011
2010 ei jaettu
2009 ei jaettu
2008 Tero Hyrskylahti & dn Marvinette’s Hebe Hugina
2007 Tarja Ivakko & du Darya’s Dall Defender

2015 Terhi Kauppinen & dn Briska’s Doris
2014 Hanna Helttula & du Dinico Aragorn
2013 Petri Aalto & du Dinico Unico del Conte Drago
2012 Petri Aalto & du Dinico Unico del Conte Drago
2011 Lari Salin & dn Dobfancier’s Vinixz
2010 Mika Myyry & du Ernst von der Burgstätte
2009 Timo Lilja & du Puma vom Eschenbruch
2008 Leena Knaapi & dn Ohra vom Eschenbruch
2007 Sami Kiiveri & du Gian von der Mooreiche
2006 Sami Kiiveri & du Gian von der Mooreiche
2005 ei jaettu
2004 Jukka Salmikannas & dn Red Label’s Fervent Flame
2003 ei jaettu
2002 Maikku Mönkkönen & du Kriegerhof Dame Kiri
2001 ei jaettu
2000 Cabria Arsenio & du D’manns Azar
1999 Heikki Saranpää & du Pacco von der Weyermühle
1998 Jari Suurhasko & du Cäsarborgs Black Zenn
1997 Jussi-Pekka Kallio & du Tasangontassun Arnold
1996 ei jaettu
1995 Mika ja Tuija Laurila & dn A’dreams Jolly Joannah
1994 Mika Myyry &a du Blitz vom Fuhrenkamp
1993 Mika Myyry & du Blitz vom Fuhrenkamp

2015 Terhi Kauppinen & dn Briska’s Doris
2014 Petri Aalto & du Dinico Unico del Conte Drago
2013 Petri Aalto & du Dinico Unico del Conte Drago
2012 Petri Aalto & du Dinico Unico del Conte Drago
2011 Lari Salin & dn Dobfancier’s Vinixz
2010 Mika Myyry & du Ernst von der Burgstätte
2009 Maikku Mönkkönen & du Brückendorfer Vicox
2008 Leena Knaapi & dn Ohra vom Eschenbruch
2007 Sami Kiiveri & du Gian von der Mooreiche
2006 Sami Kiiveri & du Gian von der Mooreiche
2005 ei jaettu
2004 Jukka Salmikannas & dn Red Label’s Fervent Flame
2003 ei jaettu
2002 Maikku Mönkkönen & dn Kriegerhof Dame Kiri
2001 ei jaettu
2000 Cabrio Arsenio & du D’manns Azar
1999 Heikki Saranpää & du Pacco von der Weyermühle

2014 ei jaettu
2013 ei jaettu
2012 Hanna Helttula & du Dinico Aragorn
2011 Kirsi Aalto & dn Eroosion Dolly Dolina

2015 Team Working Dobermann Club
2014 ei jaettu
2013 Turust
2012 ei jaettu
2011 ei jaettu
2010 Kriegerhof pinkit
2009 Poijjaat
2008 Team Red Label’s
2007 Rosinen Ritarit
2006 Ruskeat osa 4
2005 Rolls’in Enkelit
2004 Ruskeat osa 2
2003 Ruskeat
2002 Team Red Label’s
2001 Team Kriegerhof
2000 Kymenlaakson alaosasto
1999 Päijät-Hämeen alaosasto
1998 Päijät-Hämeen alaosasto
1997 Pohjanmaan alaosasto

Kiertopalkinto jaetaan erikoisjäljen rotumestaruuskilpailussa, FH2-luokan parhaalle tuloksen saavuttaneelle koiralle. Palkinnon on lahjoittanut Maikku Mönkkönen. Palkinto jaetaan vain SDY:n jäsenelle.

2014 Red Label’s Lady Lollipop
2013 Esta vom Warringhof
2012 Denwest Dillydallydroll
2011 Esta vom Warringhof

2014 dn Red Label’s Nice Nitza & Tarja Simos-Grönholm
2013 dn Red Label’s Nice Nitza & Tarja Simos-Grönholm
2012 ei jaettu
2011 dn Yacheroo’s Prima Prada & Tarja Simos-Grönholm
2010 ei jaettu
2009 ei jaettu
2008 ei jaettu
2007 Red Label’s Fateful Faun & Sari Törmälä
2006 ei jaettu

2014 dn Rockslope’s Cira Caramia & Tanja Tossavainen
2013 du Brückendorfer Puma & Tytti Reinikainen
2012 dn Deep Delight Elegant Ellie & Heidi Suominen
2011 du Touch Me Diplomatic Boy & Karita Leirisalo
2010 dn Eroosion Dolly Dolina & Kirsi Aalto
2009 dn Brückendorfer Riska & Hanna Helynen
2008 dn Brückendorfer Virago & Katja Laitila
2007 du A’dreams Odin & Kimmo Kivi
2006 du Lady’s Trick Zak Zak & Katja Sassi

Back To Top
Search