Tuomarit


Lauantain 29.6.2024 näyttely

FCI ryhmä 1 (Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat))
FCI ryhmä 3 (Terrierit)
FCI ryhmä 4 (Mäyräkoirat)
FCI ryhmä 8 (Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat)
Näyttelyissä arvostellaan myös pennut (7-9kk)

Ryhmä 1

Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 

  • partacollie, pitkäkarvainen collie, pulit, pumi, shetlanninlammaskoira, sileäkarvainen collie, slovakiancuvac Angela McNally, Irlanti
  • australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, beaucenpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira, hollanninpaimenkoirat, lancashirenkarjakoira, medimurjenkoira, mudi, pieniamerikanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saksanpaimenkoirat, serra de airesinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Catherine Rooney, Irlanti 
  • belgianpaimenkoirat, schapendoes, schipperke, tsekinpaimenkoira, welsh corgit Jari Partanen, Norja 
  • ceskoslovensky vlciak, karpaattienkoira, owczarek podhalanski, polski owczarek nizinny, pyreneittenpaimenkoirat Jouni Nummela 
  • bordercollie, vanhaenglanninlammaskoira Markku Mähönen 
  • ardennienkarjakoira, bergamonpaimenkoira, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, katalonianpaimenkoira, komondor, kroatianpaimenkoira, kuvasz, mallorcanpaimenkoira, maremmano-abruzzese, picardienpaimenkoira, saarlooswolfhond Simon Rooney, Irlanti 

Ryhmä 3

Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Ligita Zake, Latvia 

  • bedlingtoninterrieri, borderterrieri Anneli Pukkila 
  • airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, bullterrieri, englanninkääpiöterrieri, glen of imaalinterrieri, kääpiöbullterrieri Dina Korna, Viro 
  • australianterrieri, cairnterrieri, ceskyterrieri, dandiedinmontinterrieri, japaninterrieri, lakelandinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri Jari Partanen, Norja 
  • jackrussellinterrieri, kerrynterrieri, manchesterinterrieri, saksanmetsästysterrieri, sealyhaminterrieri, silkkiterrieri, skotlanninterrieri, skyenterrieri, staffordshirenbullterrieri, tenterfieldinterrieri, valencianrottaterrieri, walesinterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri, vehnäterrieri, yorkshirenterrieri Jasna Matejcic, Kroatia 
  • biewerterrieri, brasilianterrieri, irlanninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, parsonrussellinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Markku Mähönen 
  • amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, amerikanstaffordshirenterrieri, andalusianrottakoira Päivi Eerola 

Ryhmä 4

Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Jasna Matejcic, Kroatia 

  • kaikki rodut Marianne Holm Larnemaa 

Ryhmä 8

Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Markku Mähönen 

  • kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, lagotto romagnolo Anneli Pukkila 
  • amerikancockerspanieli, clumberinspanieli, englanninspringerspanieli, irlanninvesispanieli, sussexinspanieli, walesinspringerspanieli Catherine Rooney, Irlanti 
  • friisinvesikoira, kultainennoutaja, viiriäiskoira Dina Korna, Viro 
  • novascotiannoutaja, portugalinvesikoira, puolanmetsästysspanieli, sileäkarvainen noutaja, venäjänspanieli Helin Tenson 
  • amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, cockerspanieli, espanjanvesikoira, fieldspanieli, kooikerhondje Jasna Matejcic, Kroatia 

Ryhmäkilpailut:
FCI 1 Catherine Rooney 
FCI 3 Päivi Eerola 
FCI 4 Jasna Matejcic 
FCI 8 Markku Mähönen 
Paras juniori Ligita Zake 
Paras veteraani Jari Partanen 
Paras kasvattajaryhmä Dina Korna 
Best in Show Simon Rooney


Sunnuntain 30.6.2024 näyttely

FCI ryhmä 2 (Pinserit, snautserit, molossityyppiset ja sveitsinpaimenkoirat)
FCI ryhmä 5 (Pystykorvat ja alkukantaiset koirat)
FCI ryhmä 6 (Ajavat ja jäljestävät koirat)

Ryhmä 2

Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Dione Fitzsimons, Irlanti 

  • dobermanni, kääpiöpinseri, kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit, tanskandoggit Angela McNally, Irlanti 
  • apinapinseri Dina Korna, Viro 
  • bernhardinkoirat, bokseri, continental bulldog, englanninbulldoggi, hovawart, newfoundlandinkoira, pinseri, rottweiler Dione Fitzsimons, Irlanti 
  • estrelanvuoristokoirat, landseer, mallorcandoggi Jasna Matejcic, Kroatia 
  • kaukasiankoira, keskiaasiankoira, leonberginkoira, shar pei, venäjänmustaterrieri Jouni Nummela 
  • appenzellinpaimenkoira, berninpaimenkoira, bordeauxindoggi, bullmastiffi, cane corso, dogo argentino, entlebuchinpaimenkoira, espanjanmastiffi, kanariandoggi, mastiffi, napolinmastiffi Ligita Zake, Latvia 
  • aidi, alentejonkoira, broholminkoira, bukovinankoira, castro laboreironkoira, fila brasileiro, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, kangalinkoira, karstinpaimenkoira,  pyreneittenkoira, pyreneittenmastiffi, sao miguelinfila, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tiibetinmastiffi, tornjak, tosa, transmontano mastiff, uruguayncimarron Marianne Holm Larnemaa 
  • sarplaninac Marjatta Pylvänäinen-Suorsa

Ryhmä 5

Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 

  • akita, alaskanmalamuutti, amerikanakita, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit Anneli Pukkila 
  • itäsiperianlaika, jakutianlaika, japaninpystykorva, jämtlanninpystykorva Dina Korna, Viro 
  • american eskimo dog, basenji, buhund, chow chow, etnankoira, eurasier, faaraokoira, grönlanninkoira, hokkaidonkoira, hälleforsinkoira, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lapinporokoira, lunnikoira, länsisiperianlaika, meksikonkarvatonkoirat, musta norjanhirvikoira, perunkarvatonkoirat, samojedinkoira Jari Partanen  
  • shiba, shikokunkoira, siperianhusky Jasna Matejcic, Kroatia 
  • harmaa norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, ruotsinlapinkoira Johanna Sarkkinen 
  • karjalankarhukoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, taiwaninkoira, tanskanpystykorva, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika, volpino italiano Maija Mäkinen 
  • mittelspitzit, pomeranian Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 
  • ibizanpodencot, islanninlammaskoira, länsigöötanmaanpystykorva, portugalinpodengot Markku Mähönen

Ryhmä 6

Varalla kaikille ryhmä 6 roduille Anneli Pukkila 

  • haldeninajokoira, hamiltoninajokoira, hannoverinvihikoira, harrieri, hygeninajokoira, iso gascognenajokoira, itävallanajokoira, karkeakarvainen bosnianajokoira/ barak, karkeakarvainen istrianajokoira, italianajokoirat, karkeakarvainen steierinajokoira, kolmivärinen serbianajokoira, kreikanajokoira, lyhytkarvainen istrianajokoira, maremmanajokoira, montenegronajokoira, pesukarhukoira Dina Korna, Viro 
  • baijerinvuoristovihikoira, basset artésien normand, basset hound, beagle, beagle harrier, bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, dreeveri, dunkerinajokoira, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gascognenbassetti, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, petit basset griffon vendéen Jari Partanen  
  • eestinajokoira, englanninkettukoira, englantilais-venäläinen ajokoira, gascogne-saintongenajokoira, gotlanninajokoira, pieni gascognenajokoira, pieniberninajokoira, pienijuranajokoira, pieniluzerninajokoira, pienischwyzinajokoira, poitevin, posavinanajokoira, puolanajokoira, puolanjahtikoira, sabueso espanol, saksanajokoira, saukkokoira, schillerinajokoira, slovakianajokoira, smoolanninajokoira, srpski gonic Jasna Matejcic, Kroatia 
  • alppienajokoira, amerikankettukoira, anglo-francais de petite vénerie, ariegeois, billy, bluetick coonhound, brasilianajokoira, chien d´artois, dalmatiankoira Ligita Zake, Latvia 
  • berninajokoira, juranajokoira, luzerninajokoira, plottinajokoira, porcelaine, rhodesiankoira, schwyzinajokoira, suomenajokoira, tiroler bracke, unkarinajokoira, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira, westfälische dachsbracke, vihikoira Maija Mäkinen 

Ryhmäkilpailut:

FCI 2 Dione Fitzsimons 
FCI 5 Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 
FCI 6 Jari Partanen 
Paras juniori Angela McNally 
Paras veteraani Dione Fitzsimons 
Paras kasvattajaryhmä Helin Tenson 
Best in Show Dina Korna


Sunnuntain 30.6.2024 näyttely

FCI ryhmä 7 (Seisovat lintukoirat)
FCI ryhmä 9 (Seura- ja kääpiökoirat)
FCI ryhmä 10 (Vinttikoirat)

Ryhmä 7

Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Ligita Zake, Latvia 

  • punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Catherine Rooney, Irlanti 
  • ariegenseisoja, auvergnenseisoja, bourbonnaisinseisoja, karkeakarvainen unkarinvizsla, lyhytkarvainen saksanseisoja Johanna Sarkkinen 
  • harjaskarvainen saksanseisoja, hollanninpeltopyykoira, isomünsterinseisoja, ranskanseisojat, ranskanspanieli, saintgermaininseisoja, saint-usugenspanieli, sininenpicardienspanieli, tsekinseisoja, villakoirapointteri Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 
  • italianseisoja, karkeakarvainen saksanseisoja, karkeakarvainen slovakianseisoja, korthalsingriffoni, lyhytkarvainen unkarinvizsla, picardienspanieli, pienimünsterinseisoja, pitkäkarvainen saksanseisoja, pointteri, pont-audemerinspanieli, portugalinseisoja, spinone, stabijhoun, vanhatanskankanakoira, weimarinseisojat Markku Mähönen 
  • bretoni, burgosinseisoja, englanninsetteri, gordoninsetteri Simon Rooney, Irlanti 

Ryhmä 9

Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Dina Korna, Viro 

  • bichon frisé, bostoninterrieri, mopsi, shih tzu, tiibetinterrieri, venäjäntoyt Angela McNally, Irlanti 
  • lhasa apso, löwchen, maltankoira, prahanrottakoira Helin Tenson 
  • ranskanbulldoggi, villakoirat Jari Partanen, Norja 
  • chihuahuat, kiinanharjakoira, kiinanpalatsikoira Jasna Matejcic, Kroatia 
  • havannankoira, japanese chin, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer Ligita Zake, Latvia 
  • bolognese, coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, markiesje, papillon, petit brabancon, phalène, venäjänbolonka Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 
  • cavalier kingcharlesinspanieli, tiibetinspanieli Markku Mähönen 

Ryhmä 10

Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Maija Mäkinen 

  • azawakh, italianvinttikoira, saluki, whippet Catherine Rooney, Irlanti 
  • espanjanvinttikoira, puolanvinttikoira, sloughi, unkarinvinttikoira, venäjänvinttikoira Dina Korna, Viro 
  • afgaaninvinttikoira, englanninvinttikoira, irlanninsusikoira, skotlanninhirvikoira Simon Rooney, Irlanti

Ryhmäkilpailut:

FCI 7 Markku Mähönen 
FCI 9 Angela McNally 
FCI 10 Dina Korna 
Paras juniori Markku Mähönen 
Paras veteraani Marjatta Pylvänäinen-Suorsa 
Paras kasvattajaryhmä Helin Tenson 
Best in Show Ligita Zake